Diskusia k článku Lance Armstrong vs doping + video záznam priznania
dik za zakladne vysvetlenie posobenia dopingu, teraz uz viem o com sa hovori :)
20.1.2013 13:00:00 z | kali
rado sa stalo :)
20.1.2013 13:00:00 z | PROefekt
K Vašemu článku několik připomínek:
Nikde nezmiňujete rozdíly ve fyziologické hladině testosteronu a hemoglobinu u jednotlivých cyklistů. Hormonální doping je zakázaný hlavně proto, že některé sportovce znevýhodňuje oproti jiným, při stejných dávkách dopingu. Nikoli proto, že by byl a priori škodlivý. Navíc žádné studie nezkoumaly dlouhodobý vliv těchto umělých hormonů na zdraví.
Odebraná krev se chladí, nikoli zmrazuje. I tak nejde o 100% bezpečnou záležitost.
LA neměl povolen umělý testosteron. Neměl výjimku na žádné nepovolené látky. I jedno varle je schopné dodávat 100% testosteronu. Při tom rozhovoru mlžil, nejenom v tomto případě.
Mimo uvedené látky LA využíval i další preparáty, např. Cortizon nebo růstový hormon, jejichž dlouhodobé užívání už může mít zdravotní následky. Jinými slovy, nezastavil se před ničím.
20.1.2013 13:00:00 z | Michal
dobry clanok :)
20.2.2013 13:00:00 z | dudo
Michal: <br />
- do takto zameraného článku konkrétne parametre nepatria <br />
- nikde som neuviedol, že by bol hormonálny doping škodlivý
- krv sa chladí, ale odstredené červené krvinky zmrazujú <br />
- LA si testosteron musel umelo dodávať, tak ako som napísal (viď. http://sport.sme.sk/c/6696027/dopingovy-komisar-armstrong-bol-pokusnym-kralikom.html) <br />
- áno, cortizol a anabolické steroidy škodlivé sú, no zámerne som sa vyjadril iba k oficiálne "priznaným" látkam <br />
Príspevok nebol v žiadnom prípade cielený na obhajobu LA.
20.2.2013 13:00:00 z | PROefekt
dudo:
dakujem :)
20.2.2013 13:00:00 z | PROefekt
"Príspevok nebol v žiadnom prípade cielený na obhajobu LA". Ale to tak vyznieva :
"...A práve tých (športové víťazstva aj keď s dopingom, prekonanie rakoviny, inšpirácia ľudí, nadácia Livestrong a zviditeľnenie cyklistiky po celom svete) dokázal LA viac ako hocikto iný. Navyše, v mysliach ľudí mu tieto životné vavríny nikto nezoberie. Za to všetko ostáva nie len pre mňa fenoménom, no zároveň "spoločensky tolerovaným klamárom" svojej doby." Myslím si, že dokázať niečo podvodom, systematickou a dlhodobou lžou, nie je niečo, čo by oprávňovalo niekoho nazývať fenoménom. Tak to by potom mohli byť fenoméni všetci, čo podvádzajú a v mene "niečoho" dosahujú "isté" výsledky.
"Popularita cyklistiky dopingom neutrpí. Divákov priťahuje ako taká, či s dopingom alebo bez neho. Dopingové škandály ju síce zviditeľňujú negatívne, ale stále zviditeľňujú. Ľudí zaujíma to, čo je na očiach, šokujúce, nadľudské a „in“. Cyklistika je fenomén o ktorej sa hovorí, píše, diskutuje, a to je to čo mediálne úspešný šport potrebuje". Ak popularita týmito nečestnými praktikami neutrpí a netrpí, tak potom prečo napr. odchádzajú sponzori - napr. Rabo Bank..., prečo mnohí ľudia i priaznivci cyklistiky sú frustrovaní tou špinou, ktorá čiastočne vyplávala na povrch a i tým, že sa stále len "hrá o to", aby sa nedostala von celá. Prečo si myslíte, že všetci sme nadšení z toho "šokujúceho a in" a nezaujímajú nás princípy fair-play, čistota, morálka a pokora. Je nesprávne sa domnievať (a ospravedlňovať "vyššie princípy"), že skutočné hodnoty môžu byť prevalcovávané pokriveným a pomýleným rebríčkom hodnôt, len aby bolo "niečo na očiach a sa o tom písalo" a "to je to, čo mediálne úspešný šport potrebuje". Už len chýba dodať, že za akúkoľvek cenu a akýmkoľvek spôsobom. Ak niečo cyklistika, ale i hocijaké iné športové odvetvie a vlastne každá ľudská činnosť potrebuje, je čestnosť, úprimnosť, sebareflexia, etika, morálka, pokora, návrat ku skutočným a overeným hodnotám. Akákoľvek iná cesta je len dláždením cesty do pekla. A to snáď nikto nechce, nikto si nepraje. Alebo predsa len už cena a sila peňazí je taká, že toto všetko dokáže zvrátiť? Tým, že sa peniaze stali jedinou a zásadnou "hodnotou" tohto pomýleného sveta, ktorá určuje, "kde je sever" a formuje naše bytie, našu ctižiadosť, neznamená, že sa tomu treba podriadiť a brať to ako fakt a proti tomu netreba bojovať. Obhajovaním neobhájiteľného tomu nenapomôžeme.
20.2.2013 13:00:00 z | Šimi
A ešte jedna „malá“ vsuvka. Aká je to spoločnosť, ktorá aj napriek tomu, že niekto systematicky podvádzal, klamal, dokonca sa „svojím neprajníkom“ vyhrážal, zastrašoval ich a súdil sa s nimi, dokáže takéhoto človeka, vrcholného predstaviteľa svojho oboru „spoločensky tolerovať“. Čo sme to za ľudia, ak „navyše, v mysliach ľudí mu tieto životné vavríny nikto nezoberie“, ak nedokážeme prehodnotiť naše postoje pod váhou nových argumentov a faktov. Ak je tomu tak, tak potom je niečo zhnité v štáte Dánskom. A možno nie len niečo, ale pravdepodobne bude toho omnoho viac.
Tí, čo svojou činnosťou dokázali niečo veľké, úžasné, veľkolepé, stávajú sa vzormi a obdivujeme ich. Vzormi a ideálmi predovšetkým pre mladých ľudí, juniorov a samozrejme deti. Ale predkladať im vzor, ktorý svoje úspechy a slávu založil na nečestnosti a neférovosti, je scestné, nemorálne a nesprávne. Podľa toho vášho vzorca fenoména hrozí, že sa dopracujeme k rovnakým ďalším fenoménom, používajúcim rovnaké postupy a princípy, ktorým pod vidinou úspešnosti vôbec nebude vadiť, že budú „zároveň spoločensky tolerovanými klamármi svojej doby".
Amerika miluje príbehy. A príbeh LA bol ako vystrihnutý z učebnice. Vyzeral tak dokonale, až modelovo. Lenže niečo sa pokazilo. Nakoľko však tieto ich príbehy musia končiť happy-endom, je v rámci tohto scenára celkom možné, že so „spoločensky tolerovaného klamára svojej doby" spravia ctihodného občana.
Ak si to za niečo zaslúži, tak bez debaty určite za nadáciu Livestrong a za jej nezmazateľnú, hlboko ľudskú činnosť. Tam klobúk dole. Avšak za cyklistiku, za tú „svojskú cyklistiku“, rozhodne nie.
20.2.2013 13:00:00 z | Šimi
Pridať komentár
* povinne vyplniť
Späť na článok Lance Armstrong vs doping + video záznam priznania