Úspech PROefekt teamu na Majstrovstvách Slovenska v XCO zavŕšený bronzom Višňovského

23.7.2015

Uplynulý víkend sa niesol v znamení Majstrovstiev Slovenska v horskej cyklistike. V sobotu sa na trati v Dohňanoch bojovalo v disciplíne XCE – eliminátor. Nedeľa patrila klasickému olympijskému XCO – cross country. PROefekt team pretekal v plnom zložení v oboch disciplínach.

V sobotnom eliminátore skončil najvyššie Filip Sklenárikna 5. mieste, keď vyhral tzv. malé finále. Tomáš Višňovský obsadil 7. pozíciu. V nedeľu o 14:00 štartovali v nepríjemnej horúčave hlavné kategórie Muži Elite a Muži U23. Fantastickú formu predviedol Tomáš Višňovský, ktorý počas celých pretekov jazdil na špici a napokon si vybojoval bronzovú medailu. Skvelý výkon podal aj Filip Sklenárik, ktorý finišoval na 4. mieste. Do prvej desiatky sa zmestili ešte traja naši pretekáriTomáš Salák obsadil šieste, Matej Fačkovec siedmeVlado Hojdík deviate miesto.

PROefekt team po úspešných pretekoch v Dohňanoch.

Filip Sklenárik: „Na majstrák Slovenska som sa veľmi tešil, ako prvoročák v Elite som si chcel porovnať sily a zistiť ako na tom vlastne som. V sobotu sa išli šprinty, ktoré obľubujem a cítil som sa veľmi dobre.Trať bola rýchla a šlapavá, rozhodovala tu pozícia po štarte a cieľový špurt.V kvalifikácií ma zradila mäkká predná pneumatika, ktorá mi ešte podfúkla a tak som nemohol ísť naplno, bolo z toho 24. miesto. Do rozjázd som teda postupovala podarilo sa mi ľahko dostať až do semifinále, kde som sa stretol s Glajzom, Kurtym a Fačkom. Od polky trate som prevzal vedenie a v technických sekciách navyšoval svoj náskok. Na cieľovej rovine som však spravil chybu, keď som v nevedomosti, že sú za mnou v tesnom závese dvaja pretekári, nedotiahol špurt až na pásku. Skončil som až 3.a to ma odsunulo do malého finále, ale tam som išiel systémom štart-cieľ.Zo šprintov teda 5. miesto a 1 UCI bod.  Nedeľa bol najviac očakávaný pretek, štartoval som z prvej lajny a hneď som si vybojoval 2. pozíciu za Mišom Lamim, a takto sme prišli až pod jediný, cca kilometrový kopec na trati.Vedel som, že tu sa bude rozhodovať, pretože 42 stupňov na slnku nie je pre každého. V kopci sa sformovala skupinka Lamiovcov, Višňa, ja a Haringa v takomto zložení sme odjazdili celé prvé kolo. V druhom kole v kopci som už začal strácať a vypadol som zo skupiny, následne už som len udržoval náskok ktorý som si vybojoval, a pasoval sa každé kolo s úmorným kopcom.  V polovici pretekov som predbehol Haringa a bez technických problémov som si prišiel po hodine a 18 minútach do cieľa pre 4. miesto a 60 UCI bodov. Chcel by som poďakovať trénerovi Jurajovi Karasovi za prípravu a podporu a všetkým ktorí mi veria a podporujú ma.“

Tomáš Salák: „Sobotný XCE bol pre mňa  prvý eliminátor, ktorý som šiel a preto som sa už od kvalifikačnej jazdy snažil ísť naplno a podarilo sa mi kvalifikovať na skvelom 5. mieste.Osemfinále sa mi taktiež podarilo zajazdiť veľmi dobre a postúpil som do štvrťfinále, kde mi bohužiaľ spadla reťaz a nemohol som pretek dokončiť,čo ma veľmi mrzí, pretože sa mi tato disciplína veľmi zapáčila.
V nedeľu som už po príchode vedel, že to bude veľmi ťažké hlavne kvôli veľkému teplu, ktoré mi našťastie nakoniec až tak moc nevadilo. Štart som ako to už u mňa býva, nemal najideálnejší, ale postupne som sa prepracoval na 6.-8.miesto. Aj vďaka technickým problémom a zlému rozloženiu síl jazdcov predo mnou som sa dostal na 6. miesto. Bohužiaľ pri útoku na piate miesto som v zjazde spadol a stratil cenné sekundy a tak som sa musel uspokojiť s konečným šiestym flekom.“

Matej Fačkovec: „Po minulotýždňovom Slovenskom pohári v Smoleniciach, kde sa mi vôbec nedarilo, som mal mierne obavy ako so dokážem opäť adaptovať na tropické teploty.   V sobotu bol na programe XCE. V kvalifikácii som išiel na istotu, čo mi napokon stačilo na 8. postupové miesto.  V prvej rozjazde som sa hneď stretol s Filipom a obom sa nám podarilo postúpiť ďalej. V nasledujúcej sme išli tiež spolu, tu som však pokazil štart a cieľom som prešiel až na 3. mieste, čo znamenalo pre mňa konečné 12. miesto.  V nedeľu počasie opäť nesklamalo a teplota sa pohybovala okolo 40  stupňov. Pre štartom som zvolil taktiku, že pôjdem s rozumom a začiatok neprepálim ako naposledy. Po štarte som sa pohyboval, niekde až okolo 15.miesta. Postupne každým kolom som sa ale posúval dopredu a obiehal ďalších pretekárov.  Posledné kola sa mi dokonca išli pocitovo najlepšie a cieľom som prešiel na 7.mieste, čo mi zabezpečilo do rebríčka UCI 30 bodov. Radosť v cieli som mal o to väčšiu, keď som zistil že ostatní chalani zajazdili tiež super a všetci sme sa zmestili do TOP10 a získali dokonca aj medailu.“

Vlado Hojdík: Od štartu bolo pekelne horúco, ale išlo sa mi dobre a držal som sa v skupinke od 6.-9. miesta. Zhruba v polke pretekov mi ale začalo trochu dochádzať, a naviac sa k tomu pridali aj žalúdočné ťažkosti, ktoré sa postupne zhoršovali. Druhá polovica pretekov bola pre mňa neskutočným utrpením, a keby nešlo o majstrák, pravdepodobne by som to zabalil, pretože som sa cítil veľmi zle. Tušil som, že nie som schopný ísť svoje maximum, ale napriek tomu som na trati nechal všetko, takže nemôžem byť nespokojný. Po príchode do cieľa som mal fakt vymaľované a asi 20 minút som nevnímal, čo sa okolo mňa deje.Ale počuť, že sme skončili piati v TOP 10, a vidieť rozžiarenú tvár trénera znamenalo obrovský pocit satisfakcie.“

Tomáš Višňovský: „Od štartu som sa držal na čele a snažil som sa kontrolovať si dianie na špici. Počas celých pretekov som sa snažil jazdiť čo najviac s rozumom a takticky. V závere mi Lamiovci trošku odskočili a už som ich nedošiel. Som ale veľmi spokojný s bronzovou medailou, pretože som odviedol maximum. Ďakujem trénerovi Jurovi Karasovi za dôveru a za to, že ma dokázal takýmto spôsobom pripraviť na tieto preteky.“

FilipFačkom v akcii v sobotnom XCE.

Filip špurtuje do cieľa v štvrťfinálovej rozjazde.

Eliminátora si vyskúšal aj tréner Juraj Karas.

Tomáš Višňovský na ceste za 3. miestom.

Tomáš Salák zjazduje technickú pasáž.

VladoFačko v najdlhšom stúpaní na Dohňanskej trati.

V nedeľu bolo naozaj horúúúúúco...

To najlepšie na koniec: Tomáš Višňovský získava bronzovú medailu.

Pozrite si video z pretekov, ktoré zobrazuje hlavne pretekanie v prvej skupine aj s naším "Višňom".

Výsledok pretekov veľmi pozitívne zhodnotil aj tréner Juraj Karas. Vyjadril spokojnosť s výkonmi svojich zverencov a potešilo ho, že načasovanie formy dopadlo na výbornú. Taktiež dodal, že dlhodobá koncepcia jeho práce sa už výraznejšie začína prejavovať aj na výsledkoch takýchto dôležitých pretekov.

Kompletné výsledky z MSR XCO 2015

Budúci víkend sa Tomáš VišňovskýFilip Sklenárik predstavia na Majstrovstvách Európy v XCO. Na programe je aj MTB maratón ŠKODA Stupava Trophy a ďalšie kolo Slovenského pohára XCO v Drozdove, kde bude mať PROefekt team tiež početné zastúpenie.

Späť na články     Zobraziť komentáre k článku (0)     Zdielať článok na Facebooku