PROefekt team ovládol Oravu aj Slovenský pohár v Smoleniciach

8.7.2015

Naši pretekári sa počas uplynulého víkendu zúčastnili množstva podujatí. Pretekali v horskej, cestnej cyklistike, ale aj v behu a krostriatlone. Ich pôsobenie zhrnieme v tomto článku.

ORAVSKÝ CYKLOMARATÓN

Preteky sa uskutočnili tradične v Dolnom Kubíne. Štartovali tu Tomáš Víšňovský, Miloš Sopko, Vlado Hojdík a domáci Tomáš Salák. Ten napokon na strednej trati zvíťazil, keď došiel do cieľa spolu s druhým Višňom. Tretí s odstupom minúty finišoval Vlado Hojdík. Miloš Sopko zajazdil tiež vynikajúco keď vyhral svoju kategóriu 40-49 rokov. Kategóriu 50-59 ročných ovládol na 43km trati Jurajov zverenec Igor Otepka. Medzi ženami na strednej trati jednoznačne zvíťazila ďalšia zverenkyňa Zuzana Dudášová.

Tomáš Višňovský: „Na sobotu som sa tešil nakoľko trať bola pekne členitá. Taktika pred pretekom bola jasná - Tomáš Salák musí vyhrať. Štartoval na domácej trati a jeho fandiaca základňa chcela bedňu. Hneď od štartu sme prebrali iniciatívu. V prvom vážnom stúpaní sa Tomášovi podarilo všetkých utrhnúť, pridal som sa k nemu a začali sme udávať tempo. Snažil som sa mu pomáhať ako sa dalo a ukázalo sa že aj v horskej cyklistike existuje niekto ako domestik. Tomáš sa zaslúžene blížil k prvému miestu. Nakoniec sa to podarilo a došli sme spolu do cieľa. Potešil som sa keď som videl, že na treťom mieste prišiel Vlado. Celkovo pretek hodnotím pozitívne, išlo sa mi dobre a podarilo sa mi pošetriť sily aj na nedeľu.“

Tomáš Salák: „Tento pretek bol pre mňa malý vrchol sezóny, nakoľko som sa na domáci Oravský maratón veľmi tešil a zároveň som si chcel pripísať svoje prvé celkové víťazstvo. S Višňom sme si dohodli taktiku,že musím všetkých v prvom kopci odtrhnúť a potom to vzájomnou spoluprácou dotiahneme až do konca. Všetko vyšlo na jednotku vďaka skvelej podpore a obetovaniu sa Tomáša Višňovského, navyše to kontroloval parádnym výkonom Vlado Hojdík na treťom mieste.Nemohlo to dopadnúť lepšie ako traja PROefekt jazdci na prvých troch miestach, z čoho som veľmi šťastný.“

Vlado Hojdík: „Išlo sa mi veľmi dobre a to aj napriek tomu, že som celé preteky išiel osamotený na 3. mieste. Spravil som chybu, že na úvodnom kopci, kde sa to trhalo, som chytil asi 20m dieru na vedúcu trojicu, kde boli obaja Tomášovia a ešte jeden Poliak. Toho som po chvíľke dobehol a nastúpil som mu, a chalanov som mal predo mnou cca na 30 sekúnd. Keď som videl, že som Poliakovi bezpečne ušiel, snažil som sa chalanov dobehnúť, ale aj napriek maximálnej snahe zostával medzi nami rozostup zhruba na úrovni pol minúty. V poslednej časti pretekov som sa zmieril s 3. miestom a bezpečne došiel do cieľa. Preteky dopadli vynikajúco, keďže sme obsadili kompletne celé pódium.“

Stupne víťazov v Dolnom Kubíne – prvý Tomáš Salák, druhý Tomáš Višňovský, tretí Vlado Hojdík.

Tomáš Salák a jeho fanklub.

2. KOLO SLOVENSKÝ POHÁR XCO SMOLENICE

Na cross country do Smoleníc prišiel PROefekt team v plnej sile. Najskôr štartovali Muži OPEN, kde aj napriek zdravotným problémom Robo Schwarzkopfvybojoval výborné 2. miesto v kategórií Veteráni A. O 14.00 štartovali hlavné kategórie – Muži U23 a Muži Elite. Preteky opanoval Tomáš Višňovský, ktorý si po triumf došiel spôsobom štart-cieľ. Výborne mu sekundoval Filip Sklenárik, ktorý došiel do cieľa na druhej pozícií s polminútovým odstupom. Tomáš Salákobsadil 6. miesto a Vlado Hojdíkdokončil preteky na siedmej priečke.

Filip Sklenárik: „Na nedeľu som sa veľmi tešil , a zároveň som mal veľké očakávania , pretože teraz sa mal prejaviť celý mesiac poctivého cestného tréningu. Keďže už na štarte bolo veľké teplo na slnku vedel som,že to bude poriadna vyhňa. Po štarte sme sa držali spolu s Tomášom až do polky kola , kde Tomáš spravil chybu a tak som sa dostal na 1. miesto, ale to mi zase vyfúkol na dlhom a horúcom stúpaní po lúke. Druhé miesto som si držal po celých 8 okruhov až do cieľa. Nanešťastie ma potrápili technické problémy v podobe padajúcej reťaze a defektu ktoré mi nedovolili vybudovať náskok a tak som stále jazdil pod tlakom. Nakoniec to stačilo na pekný 2. flek s ktorým som veľmi spokojný a ďakujem za podporu a podávanie vody, čo bolo kľúčové v tomto horúcom počasí.“

Tomáš Višňovský: „V spomínanú nedeľu sa konalo XCO v Smoleniciach. Na netechnickej trati ktorá išla prevažne po lúkach sa pretekalo na osem kôl. Štartoval som z prvej rady a povedal som si, že to zbytočne nebudem siliť a pôjdem konštantne, nakoľko bolo veľmi teplo a sily budú ubúdať. V tiahlom stúpaní v polke kola som sa osamostatnil a pokračoval som v nastolenom tempe. Postupne sa náskok zvyšoval a tak som si v poslednom kole  zvoľnil a udržoval prvé miesto. Musím ale priznať, že sa mi moc dobre nešlo, cítil som, že moje nohy sú slabšie, čo pripisujem vysokým teplotám a čiastočnej únave zo soboty. Pretek sa nám tímovo vydaril, keď Filip finišoval hneď za mnou na druhom mieste.“

Tomáš Salák:„Aj napriek tomu, že ma sobotný výkon vo veľkom teple stál veľmi veľa síl, ktoré mi v nedeľnom XCO v Smoleniciach chýbali, dokázal som tam zajazdiť dobrýštandard, a dôjsť na peknom 6. mieste.“

Vlado Hojdík: „Po sobotnom vykrvení na Orave som šiel do Smoleníc s neistými pocitmi. Prekvapivo sa mi šlo ale vcelku fajn. Vzhľadom na to, že nie som ešte úplne zvyknutý na preteky cross country, ktoré vyžadujú viac výbušnosti, musím konštatovať, že môj výkon bol celkom solídny. Predovšetkým vidím pokrok v tom, že sa mi išlo lepšie ako v Turčianskych Tepliciach, čo je pre mňa veľmi motivujúce. So 7. miestom zo Smoleníc musím byť spokojný.“

Filip Sklenárikv boji o druhé miesto.

Tomáš Višňovský kontroluje preteky z vedúcej pozície.

Tlačenica po štarte.

Vyhlásenie – PROefekt team so 4 pretekármi v TOP 7.

Spoločné foto po pretekoch.

O pretekoch Slovenského pohára v Smoleniciach informovala aj RTVS v relácii Góly - body - sekundy, kde poskytol rozhovor aj Tomáš Višňovský.

Videozáznam z relácie (12:20)

KAKTUS BIKE SVATOJURSKÝ BLESK – ČASOVKA DO VRCHU

Preteky mali dĺžku 7.5 kilometra s prevýšením 320 metrov. Zastúpenie sme mali prostredníctvom Tomáša NagyaĽuba Oravca. Tomáš sa stal celkovým víťazom, keď ako jediný pokoril hranicu 19 minút. Ľubo Oravec obsadil vo svojej kategórií 40-49 rokov 3. miesto.

Tomáš Nagy na najvyššom stupienku.

Ľubo Oravec finišoval tretí.

KRÁĽOVSKÝ BEH – KRÁĽOVÁ PRI SENCI

Náš bežec Marek Hladík sa zúčastnil Kráľovského behu, kde štartoval na 10 kilometrovej trati. Preteky dokončil na 2. mieste. Svoje preteky zhodnotil nasledovne: „Na nie moc dobrom čase 35:43 sa podpísalo brutálne teplo. Veľká pomoc boli ľudia pri trati so sprchami z hadíc. Poradie na čele preteku na trati zloženej zo štyroch 2,5 km úsekoch sa neustále menilo a výsledné druhé miesto v silnej konkurencií je výborné.“

Marek Hladík na druhom mieste.

H-TRIATHLON SKALICA 2015 – KROSTRIATLON

Na krostriatlone v Skalici nás už tradične zastupoval Juro Tomša. Preteky nakoniec vyhral, čo okomentoval takto: „Cez víkend som sa zúčastnil "domáceho" kros triatlonu v Zlatníckej doline. Pretek sa skladal z 1 km plávania, 16 km horskej cyklistiky a 6 km behu. Po plávaní som na prvého Hertla strácal 15 sekúnd, ale počas cyklistiky sa mi stratu podarilo stiahnuť a do 2. depa sme prišli spolu. Na behu som sa mu pomaly vzďaľoval a pretek som nakoniec vyhral.“