Epilóg cestnej a MTB sezóny 2012 očami zverencov

2.10.2012 |

Nakoľko tréner PROefektu Juraj Karas sezónu o jeden týždeň predčasne odpískal z dôvodu prechladnutia, tento krát prinášame report z pretekov očami zverencov.

Tomáš Višňovský:

V sobotu 29.9.2012 som sa zúčastnil posledného štartu tejto sezóny, cross country preteku v Skalici. Mal som štartovať za juniorov, ale povedal som si, že na koniec sezóny si chcem poriadne zapretekať a tak som sa dal ostaršiť a presunul sa k mužom. Štartovalo sa na 4 km okruhu, ktorý sa absolvoval 7 krát. Odštartoval som z druhej pozície, ale asi po 300 metroch som dostal defekt na zadné koleso. Pokým som našiel otca a dostal sa ku autu a vymenil koleso a vrátil sa na štart, stratil som dosť času a pokračoval z poslednej pozície. Trať bola celkom technická a ani kopce nechýbali. Tomu nasvedčovalo celkové prevýšenie 1100 metrov, čo je na 7 kolách dosť. Po prejazde tretím okruhom mi oco hovorí, že mám pred sebou ešte asi 40 pretekárov. Postupne som sa však dostával dopredu a v poslednom kole ostali už len deviati. V zjazde som obehol jedného a v posledných dvoch „stojkách“ sa mi podarilo obehnúť ešte dvoch. S jedným som si to rozdal na páske a podarilo sa mi ho prešpurtovať a na moje prekvapenie som zistil, že som skončil 2. v kategórii. Nakoniec aspoň nejaká odmena za dobrý pretek v podobe pravého skalického trdelníka :D

Tréner Juraj Karas Tomášove vystúpenie hodnotí:

„Toto je presne ten typ pretekára, ktorého je potešením trénovať. Nevzdáva sa a bojuje až do konca. Je v ňom dravosť a túžba vyhrávať! Väčšinu pretekárov by defekt v úvode rýchleho XC preteku psychicky zlomil a vzdali by to. Tomáš ukázal svoju psychickú stabilitu a samozrejme opäť skvelú výkonnosť. Jeho slabiny odkrývať nebudeme, avšak pracujeme na nich.“

Filip Lašút:

Po úspechu zahájenia sezóny sa v Prievidzi 30.9. 2012 rozhodli zorganizovať aj ukončenie sezóny na mierne pozmenenej trati, ktorá merala 109 km. Neskoré zverejnenie propozícií ako aj úvod cyklokrosovej sezóny sa odrazili na skromnejšej účasti pretekárov. Za ideálneho slnečného počasia nad 20 stupňov a mierneho SZ vetra sa od začiatku o tempo starali jazdci Reprogasu. Tí pracovali na svojho lídra Ažaltoviča, ktorého najväčším súperom bol talentovaný Harag z Treku Oslany. Na stúpaní okolo priehrady sa na cca 10 km oddelila skupina 10 jazdcov, ale keďže z Reprogasu tam bol iba ich líder, po 20 km nás dorazili. Nasledoval nástup za nástupom, čoho výsledkom bol priemer 44 km/h počas úvodných 60 km. Žiadny únik nemal dlhé trvanie a tak sa vyčkávalo na ostrejšie stúpanie na 80 km, kde zaútočili Harag s Ažaltovičom a vyčlenili skupinu 7 jazdcov. Ja som bohužiaľ ako prvý za ňou o pár metrov „neuvisel“ spolu s Michalom Mišíkom z RCT Martin. V zjazde sme počkali na kolegu Roba Janža a Mária Bohma (Bike team BA). Na škodu veci bol Mišíkov defekt, a teda na stíhanie prvej skupiny sme zostali iba traja. Naša snaha trvala cca 16 km, keď vedúcu skupinu sme mali stále na dohľad asi 30 sekúnd. V tom nás zozadu dobehla skupina asi 10 jazdcov a namiesto toho, aby sa išlo, tak všetci zvesili nohy a bolo vymaľované... V cieľovom špurte druhej skupiny do kopca v Prievidzi som skončil na 2. mieste za Bohmom, ktorého som nechal, pretože ma v kategórii neohrozoval :) Celkové 9. miesto a 2. miesto v kategórii na záver sezóny potešili, potvrdili správnosť nastúpenej cesty, ako aj opätovne utvrdili v tom, na čo sa bude treba viac zamerať v zimných mesiacoch.

Tréner Filipove vystúpenie hodnotí:

„Filipove výkony na pretekoch nabrali ten správny smer. Chýbalo len málo, aby špurtoval z prvej skupiny. I tak ukázal bojovného ducha a kolegialitu, za čo bol odmenený pódiovým umiestením. V blízkej dobe pripravíme samostatný článok o tomto pretekárovi s obdivuhodným výkonnostným progresom“.

Adam Szász sa zúčastnil krajského kola NCS (Národná cyklistická súťaž), v ktorom skončil na 3. mieste a postupuje do celoslovenského kola. Pretek hodnotí takto: „Dnes sa mi išlo výborne v kopcoch, v ktorých som stíhal aj s prvým. No v zjazdoch sa mi veľmi nedarilo a veľa som tam stratil. S výsledkom preto nie som až tak spokojný, no dôležitý je postup do celoslovenského kola.“