Dva tituly majstrov Slovenska v rukách Višňovského a Bugára

18.8.2015

ŠKODA HORAL MTB MARATÓN – MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA V XCM

V sobotu 15. 8. 2015  sa vo Svite uskutočnil už tradičný horský maratón HORAL. Najdlhšia trať, ktorá mala naozaj extrémne parametre (140km/4600m) bola zároveň aj majstrovskou trasou. Z našich jazdcov štartoval Tomáš Višňovský. Podarilo sa naplniť spoločné ambície s trénerom a dokázal zdolať v súčasnosti najlepšieho horského cyklistu Slovenska - Michala Lamiho, a získať svoj prvý majstrovský titul, navyše v elitnej kategórii!!!

Na kratšej trati s dĺžkou 74 kilometrov štartoval Vlado Hojdík, ktorý obsadil 3. miesto. Na polmaratónskej trase, ktorá merala 43 km nás zastupoval Miloš Sopko, ktorý v kategórií 40-49 rokov skončil tesne pod bedňouna 4. pozícií. Kategóriu mužov od 50-59 rokov opanoval zverenec PROefektuMartin Podolák.

Majstrovská radosť v podaní Tomáša Višňovského.

Tomáš Višňovský ako čerstvý majster Slovenska v XCM.

Tomáš okomentoval preteky takto: „Štartovalo sa o siedmej hodine ráno tak som musel raňajkovať o piatej hodine. Poctivé bielkoviny v podobe vajíčok, syru a tvarohu boli základom. Štartovalo sa v príjemnom prostredí a za kľudného priebehu. Predsa na 140 km so 4600 výškovými sa neoplatí naháňať. Boli tak bohužiaľ aj takí, ktorí neboli tohto názoru a po 30 kilometroch ma nezmyselne poslal k zemi Poliak, ktorý sa tlačil do zjazdu a padol mi rovno pod kolesá. Rýchlo som sa postavil a pokračoval ďalej. Zistil som, že mam zlomenú objímku na brzde a tak som musel v najbližšej dedine stáť. Tam už čakal ocino s ktorým sa nám to poradilo opraviť a zahájil som stíhaciu jazdu. Po dobrých 40 minútach, čo bolo už v stúpaní na Kráľovú hoľu, som dorazil čelo. Boli sme už len traja s Michalom Lamim a s poľským pretekárom. Pokračovali sme ďalej dolinami, lúkami a lesmi. Po ceste nás zastihli aj búrky. Na stom kilometri sme už ostali len dvaja s MichalomLamim. Asi na 110. kilometri tesne pred zjazdom Michal roztrhol reťaz a tak som pokračoval sám. Nezrýchľoval som, iba som  udržiaval tempo. Náskok bol asi tri minútky a len som čakal, kedy sa Mišo zozadu prirúti. Na posledných desiatich kilometroch som stále bol sám a tak som si povedal, že nieje na čo čakať. Išiel som už  čo to dalo. Do cieľa som prišiel po šiestich hodinách a štyridsiatich minútach a odstup na Michala som navýšil na sedem minút, čo ma veľmi prekvapilo. Za výsledok vďačím najmä dobrej tréningovej a pretekovej príprave od trénera Jura a rodičom za skvelý servis počas celého preteku!“

Vlado Hojdík zhodnotil svoje preteky nasledovne: „Po prvom stúpaní sme ostali na čele traja, a takto sme šli takmer celú prvú polovicu pretekov. Potom som ale v zjazde zachytil konár do šaltra, a musel som zastaviť, čo ma stálo nemálo času, a trochu ma to rozhodilo z tempa. Vedúca dvojka mi odskočila cca na 40 sekúnd a snažil som sa ju stíhať.  Snažil som sa ísť rozumné tempo a neprestreliť, keďže do cieľa ostávalo ešte takmer polovica pretekov. Môj odstup ostával aj v 3/4 preteku naďalej približne rovnaký, nedokázal som sa im výraznejšie priblížiť. Potom som mal na viac aj problémy so značením, a to rovno dvakrát. To ma stálo tiež nejaký čas, a vedel som, že lídrov už len ťažko dobehnem. Posledných 40 minút som už išiel nadoraz a snažil som sa ešte skúsiť niečo s pretekmi urobiť. Napokon to ale stačilo iba na 3. miesto. S výkonom som spokojný, ale výsledok mohol byť ešte lepší.“

MAJSTOVSTVÁ SLOVENSKA V CESTNEJ CYKLISTIKE MLÁDEŽE – ŽIAR NAD HRONOM

Žiar nad Hronom bol dejiskom MSR na ceste pre mladšie ročníky. V sobotu 15. 8. sa konala časovka jednotlivcov. V kategórií starších žiakov obsadil s minimálnou stratou na víťaza 2. miesto Jurajov zverenec Marek Bugár. O deň neskôr, v pretekoch jednotlivcov dokázal svoje umiestenie ešte vylepšiť a stal sa vo svojej kategórií majstrom Slovenska. Marek priebeh pretekov zhodnotil takto: „Cítil som sa dobre. Naša taktika bola, aby sme po štarte natiahli pelotón a už na prvých kopcoch som mohol ísť do úniku. To sa mi podarilo, ale s kolegom nebola dobrá spolupráca, takže nás ostatní dobehli. Potom sa taktizovalo a dopredu sa dostali dvaja jazdci. Ja som neskôr využil možnosť, aby som sa k nim dostal a zostal som na čele so Samuelom Hollým. Potom sme sa dohodli, že to necháme na záverečný špurt. A vydržalo nám to až do cieľa.“

Marek Bugár v majstrovskom drese na najvyššom stupienku.

NITRIANSKY CYKLOMARATÓN

V sobotu 15. augusta sa neďaleko Nitry v obci Neverice konal cestný cyklomaratón pod názvom Nitriansky cyklomaratón. Preteky mali dĺžku 138 kilometrov, a cyklisti počas nich nastúpali vyše 1800 metrov. Z našich pretekárov dokončil najlepšie Juraj Karas na 5. mieste v absolútnom poradí a zároveň druhý medzi mužmi od 30-39 rokov. Tomáš Salák obsadil celkovo 6. pozíciu a najlepšiu desiatku uzatváral Daniel Čarnoký. V kategórií mužov od 40-49 rokov sa umiestnil Ľuboš Oravec na 3. mieste.

Ľubo Oravec skončil vo svojej kategórií v Nevericiach tretí.

Juraj Karas skončil druhý v kategórií 30-39 rokov.

XTERRA ŽILINA – SLOVENSKÝ POHÁR V KROSTIATLONE

Na pretekoch v terénnom triatlone, ktoré sa konali 15. 8. v Žiline nás reprezentoval Juraj Tomša. Do cieľa napokon dobehol na 5. pozícií v celkovom poradí a súčasne tretí v kategórií 20-29 rokov. Jurajov komentár k pretekom: „V sobotu 15.8.2015 som sa zúčastnil preteku, ktorý bol zaradený do Slovenského pohára v kros triatlone, a aj do seriálu pretekov XTERRA Czechtour 2015. Po plávaní, ktoré bolo dlhé 1 km, som bol na 4. mieste. Počas náročnej horskej cyklistiky, ktorá merala 30 km, sa poradie niekoľkokrát menilo a na 10 km beh som išiel ako 5. pretekár v absolútnom poradí. Snažil som sa stiahnuť ŠtěpánaVidnera, ktorý bežal na 4. mieste, ale svoju pozíciu si ustrážil. Pretek som dokončil v čase 2:33:31 na 5. mieste celkovo a 3. mieste v kategórii 20-29 rokov.“

Juraj na 3. mieste.

Nasledujúci víkend nás čakajú preteky Slovenského pohára nielen v cross country, ale aj na ceste. V rámci SP XCO sa uskutočnia preteky v Ružomberku. Kláštor pod Znievom bude dejiskom cestných pretekov s názvom Slovenské Pyreneje. Okrem týchto pretekov sú na programe aj MTB maratónyKellysGreenBikeTour v Bratislave, a Kráľovský maratón v Granč-Petrovciach. V rakúskom Linzi sa bude konať aj cross country kategórie C2, kde by mal predbežne štartovať Tomáš Višňovský.

Späť na články     Zobraziť komentáre k článku (2)     Zdielať článok na Facebooku