Ako zvládnuť chrípku ?

6.10.2012 | priemerne hodnoteniepriemerne hodnotenie

 

Chrípkový vírus je fascinujúci druh. Každoročne sa dokáže zmeniť a stále znova ohrozovať naše zdravie aj životy. V prípade nedoliečenia vie pekne zavariť aj vážnymi zdravotnými komplikáciami. Našťastie poznáme tradičné aj moderné metódy, ako útok tohto zákerného vírusu čo najlepšie zvládnuť aj v prípade, že máte oslabenú imunitu.


Chrípka nie je prechladnutie ani nádcha

Chrípka je infekčné ochorenie horných dýchacích ciest. Spôsobujú ho vírusy influenza typu A, B alebo C, pričom najzákernejším je typ A. Tieto vírusy každoročne menia svoj charakter, takže ľudský organizmus si s nimi musí poradiť každý rok nanovo.

 

 

 

Aký je rozdiel medzi chrípkou a bežným prechladnutím? Chrípka je nebezpečné ochorenie, ktoré vie spôsobiť vážne komplikácie. Prejavuje sa bolesťou a slabosťou celého tela, malátnosťou, únavou a vysokými teplotami. Pri správnej liečbe odznie do 7 dní. Naopak prechladnutia a nádchu spôsobujú najmä tzv. rinovírusy, adenovírusy a ďalšie. Majú pomalší nástup, ľahší priebeh a málokedy ohrozujú organizmus vážnymi komplikáciami.

Dokážeme sa chrípke vyhnúť?

Chrípka patrí k tzv. kvapôčkovým infekciám. Šíri sa kýchaním, kašľaním, rozprávaním, ale aj priamym kontaktom, napríklad podávaním rúk či bozkávaním. Z toho vyplýva prevencia pre chrípkové obdobie:

 - dodržiavať hygienické zásady ako pravidelné umývanie rúk
 - vyhýbanie sa blízkemu kontaktu s chorými ľuďmi,
 - obmedzenia cestovania v MHD v chrípkovej epidémii
 - pravidelné vetranie doma aj v práci
 - minimalizovanie návštev klimatizovaných interiérov s vysokým výskytom ľudí

Jedinou vedecky overenou prevenciou proti chrípke je očkovanie. Každoročne sa obsah vakcíny mení podľa toho, ako odborníci predpokladajú vývoj chrípkových vírusov. Očkovanie je nevyhnutné najmä pri starších ľuďoch, deťoch a ľuďoch s chronickými ochoreniami. O detailoch očkovania aj prípadných nežiaducich účinkoch sa poraďte s vaším lekárom.

Chrípka = riziko vážnych komplikácií

Chrípka má pri nedoliečení schopnosť vyvolať sprievodné zdravotné komplikácie u nedoliečených pacientov, prípadne u športovcov, ktorí podcenia svoje ochorenie a napriek chorobe trénujú, prípadne pretekajú. Podcenenie liečby a nevyležanie chrípky môže viesť k prepuknutiu napríklad vírusovej myokarditídy, teda zápalu srdcového svalu.

Druhou skupinou sú komplikácie u rizikových pacientov. Patria sem dospelí nad 65 rokov, deti mladšie ako 2 roky, tehotné ženy, ženy do 2 týždňov od ukončenia tehotenstva a samozrejme ľudia s chronickými chorobami ako:

 • astma a chronické pľúcne ochorenia (napr. chronická obštrukčná choroba pľúc či cystická fibróza)
 • poruchy krvi a anémia
 • endokrinné poruchy a metabolické poruchy (napr. diabetes mellitus, dedičné metabolické poruchy, morbídna obezita)
 • choroby srdca (napr. vrodené srdcové chyby, zlyhania srdca a ischemická choroba srdca)
 • poruchy obličiek a pečeňové poruchy
 • neurologické ochorenia a poruchy nervovej sústavy
 • ľudia mladší než 19 rokov na dlhodobej liečbe aspirínom
 • a samozrejme ľudia s oslabeným imunitným systémom v dôsledku choroby alebo liekov (napr. ľudia s HIV , prípadne s rakovinou)


Vybojujme zápas s chrípkou

Ak nás už chrípka napadla, treba sa jej postaviť účinným spôsobom. Správna liečba je kombinácia týchto postupov:

 • Dostatočný prísun vitamínov, najmä vitamínu C a stopových prvkov zinok a selén.
 • Pitie veľkého množstva vody (nie sladených limonád) a teplých bylinkových čajov, aby sa zabránilo dehydratácii. Dostatok tekutín pomáha uvoľňovať sekréty z dýchacích ciest a zráža teplotu.
 • Pravidelné vetranie domácnosti, kde sa liečite.
 • Aspoň niekoľkodňové vypustenie stresu z pracovných povinností. Telo potrebuje energiu pre účinný boj s chorobou.
 • Pokiaľ nemáte problém s nízkym tlakom, dobré je užívať zvýšené množstvo cesnaku v prijímanej potrave po dobu niekoľkých dní.
 • Zázvorová kúra – počas liečby odporúčame niekoľkokrát denne popíjať odvar z tejto rastliny.
 • Ľudové recepty ako med s cibuľou či med s citrónom a klinčekmi tiež nemusia byť zbytočné, keďže pomáhajú zahriať organizmus a dopĺňať vitamíny.
 • Vhodnou prevenciou aj podpornou liečbou je užívanie napr. IMUNOGLUKANU počas celého zimného obdobia. Posilňuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu a pomáha výrazne zlepšiť kvalitu našej imunitnej reakcie.

 

Ktoré čaje piť počas liečby?Odporúčame piť najmä lipový čaj, ktorý podporuje imunitu aj dýchacie cesty a zmierňuje teplotu, ďalej rakytníkový čaj, ktorý posilňuje imunitný systém, čaj z mäty piepornej, ktorý ma antibakteriálne účinky a z rumančeka kamilkového, ktorý má protizápalové účinky a je vborný na naparovanie dýchacích ciest. Výskum vraví, že tiež čaj Lapacho podporuje vo veľkej miere tvorbu červených krviniek, obsahuje dvanásť chinónov s antibiotickými vlastnosťami, dokáže brzdiť rast nádorov, ničia rakovinové bunky. Obsahuje vápnik, železo, selén, saponíny ktoré chránia pred pliesňami. Má antivírovú aktivitu proti rôznym pôvodcom chrípky. Čaj pochádza z vnútornej vrstvy kôry na strome, ktorá je hnedočervenej farby. Liečitelia používajú kôru na liečebné účinky len pokiaľ je strom nad štyridsať rokov starý, lebo len vtedy sú liečebné látky v optimálnej koncentrácii…

Pomáhajú antivirotiká proti chrípke?

Antivírusové lieky fungujú najlepšie proti chrípke vtedy, ak liečbu začneme do 2 dní od nakazenia sa. Keďže úvodné príznaky chrípky sú podobné bežnému prechladnutiu, málokedy sa podarí v tomto termíne antivirotikum nasadiť. Neskôr sa už používajú len u vážne chorých pacientov s rôznymi chronickými ochoreniami.
 

Autor: MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Zdroj: Aby šport nebolel


Ohodnoťte tento článok!

finger down finger down


Späť na články     Zobraziť komentáre k článku (0)     Zdielať článok na Facebooku

Spolupracujeme

cst
ffwd
vas-system
nestle
mastr
alpha-omega
sportimport