Ako to vzniklo


Už od útleho detstva som bol športovo aktívny. V 14 rokoch som sa naplno oddal súťažnej cestnej cyklitike. Po ukončení športového gymnázia v Trenčíne, som pokračoval v štúdiu na FTVŠ v Bratislave. Tu sa mi vrcholovú cyklistiku darilo úspešne zladiť so štúdiom po tretí ročník. Neštastné zranenie na hodine gymnastiky ma vyradilo zo súťažného kolotoča na dlhší čas, počas ktorého som sa výraznejšie ponoril do štúdia a objavil v sebe vášeň pre trénerstvo.


Začal som aktívne vyhladávať nové poznatky a spájal ich so skúsenosťami z vrcholového športu. Znovu som začal trénovať, otvoril som si spinningové centrum, organizoval cyklistické preteky... a opäť som sa zamotal v pretekovom kolotoči. Prišli prvé úspechy a s nimi aj dotazy o tréningove rady od spolužiakov, kamarátov, súperov a ani som sa nenazdal a už som mal prvých „zverencov“. Písal sa rok 2010. Po ukončení štúdia trénerstva ma oslovil prof. Hamar s ponukou pokračovať v postgraduálnom štúdiu na katedre športovej kinantropológie. Počas tohto času som sa naplno venoval bádaniu vo vedeckej oblasti športovej diagnostiky, zákonitosti športovej fyziológie, výučbe druhých, prednášok, vedeckých konferencií a najmä trénovaniu mojich zverencov a seba. V roku 2011 som svoje vedomosti z oblasti športovej diagnostiky začal aplikovať v praxi - okrem trénerského vedenia som začal poskytovať športovú diagnostiku. Pod dohladom prof. Hamara som získaval diagnostickú prax a športovci mi začali prechádzať popod ruky čoraz častejšie. Po úpešnom absolvovaní postgraduálneho štúdia a obhajení dizertačnej práce som dostal ponuku ísť pracovať do Národného športového centra ako samostatný odborný zamestnanec so zameraním na športovú didaktiku a metodiku.


Po určitej dobe v NŠC som si ale uvedomil, že to nie je práca pre mňa, neumožňovala mi naplno sa venovať a zlepšovať sa v tom čo ma napĺňalo – vedecky podloženému diagnostikovaniu a následnému efektívnemu trénovaniu športovcov – a v nepolednom rade radosti z výkonnostného rastu mojich zverencov. V roku 2012 som si založil živnosť a začal sa na 100% venovať napĺňaniu mojej vízie – umožniť každému trénovať efektívne podľa inovatívnych metód a s tými najlepšími vybudovať silný PROefekt team. Do dnešného dňa mojimi rukami prešlo velké množstvo športovcov, ktorým som pomohol naplniť ich športové ciele a neraz aj dosiahnuť vysnívané méty. Už teraz sa teším na ďalšie tŕenerské výzvy.


Späť na profil J. Karasa

Spolupracujeme

across
ground

aone
nestle
porostav
sportimport